niedziela, 23 września 2012

Lawenda - jak ją pielęgnować.

            Wielu miłośników lawendy narzeka, że trudno się ją hoduje. Co zatem zrobić, aby lawenda była piękna i zdobiła nasz ogród?
Istotne jest przygotowanie odpowiedniej gleby. Zanim posadzimy lawendę powinniśmy do ziemi dodać dolomit, aby podłoże było zasadowe. Można również użyć wapiennych kamieni lub wapiennego gruzu z rozbiórki.Podłoże, na którym będzie rosła nasza bohaterka, powinno wymieszać się z piaskiem, wtedy grunt będzie przepuszczalny. Tak przygotowany grunt powoduje, że lawenda jest odporniejsza i w niektórych regionach Polski nie trzeba jej nawet okrywać zimą (oczywiście na Podlasiu zalecam, aby ją jednak zabezpieczać na zimę).

Kolejną kwestią w pielęgnacji lawendy jest jej przycinanie na wysokości 15-20cm po zimie. Lawendę trzeba również lekko przycinać i formować pod koniec kwitnienia ( Pamiętaj! nie przycinaj zdrewniałych pędów, tylko zielone!!!). Zakwitnie wtedy ponownie i zachowa  ładny i gęsty kształt. Lawenda nieprzycinana zatraca ładny kształt, łysieje i jest zanadto rozrośnięta.

Choroby jakie czasem dotykają lawendę to szara pleśń. Sposobem na omawiane schorzenie jest niezbyt gęste sadzenie (tak, aby sadzonki miały przewiew). Pleśń może pojawić się po zimie od nadmiernej wilgoci.
Autorem zdjęcia jest Marcus Augustine

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz