czwartek, 10 czerwca 2010

Oczko wodne w roli głównej

Artykuł ukazał się w "Kurierze Porannym"
19 maja 2010
Aranżacja ogrodu To nie tylko efektowna dekoracja, ale także miejsce, w pobliżu którego możemy się zrelaksować i odpocząć.

Jego założenie nie jest trudne, wymaga jednak poświęcenia trochę czasu i przestrzegania kilku zasad.

Olga Prusińska

Olga.Prusinska@mediaregionalne.pl

tel. 85 748 74 12

Założenie oczka wodnego w ogrodzie powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca.

Istotne jest usytuowanie go względem domu i istniejących już elementów ogrodu – mówi Konrad Wójcik, właściciel firmy Acer Ogrody w Białymstoku. – Warto zadbać, aby oczko było w dobrze nasłonecznionym miejscu, bo będzie to miało wpływ na rośliny, które w nim posadzimy.

Ważne jest też, żeby znalazło się w centralnym miejscu ogrodu lub w sąsiedztwie tarasu.

– Oczko wodne jest przede wszystkim ozdobą, ma cieszyć nasze oczy – tłumaczy Konrad Wójcik. – Jeżeli będzie ukryte gdzieś w zakamarku ogródka, przestanie pełnić tę funkcję.

Budowę oczka należy rozpocząć od określenia jego wielkości. Parametry związane z głębokością powiny być dostosowane do tego, czy w naszym wodnym zbiorniku chcemy mieć ryby, czy planujemy posadzić rośliny. Jeżeli tak, to powinno mieć ono przynajmniej 1,5 metra głębokości. Kształt oczka to już nasza indywidualna decyzja, chyba że zdecydujemy się na użycie gotowej formy z polietylenu.

– Jest to najprostszy sposób wykonania oczka – mówi Konrad Wójcik. – Jednak pozbawia nas dowolności przy formowaniu kształtu i jest możliwe tylko przy zakładaniu małych zbiorników.

Do budowy dużych oczek wodnych najlepsza jest folia z PCV, PE lub kauczuku. Jest ona odporna na działanie promieni UV i bardzo trwała. W sklepach znajdziemy folie w kolorze czarnym, niebieskim lub zielonym, o różnej grubości. Wybór zależy od tego, jak duży ma być zbiornik oraz na jakim podłożu umieścimy folię. Jej użycie umożliwi nam wykopanie dowolnej wielkości dołu o dowolnym kształcie.

Przed wyłożeniem dołu folią powinniśmy usunąć z niego kamienie, wykarczować korzenie.

– Dno powinniśmy wysypać żwirem lub podsypką piaskową, a następnie wyłożyć specjalną włókniną – tłumaczy Konrad Wójcik. – To wszystko zabezpieczy folię przed uszkodzeniami od spodu. Następnie folię trzeba przykryć kolejną warstwą włókniny i zabetonować.

Kolejnym etapem jest wyposażenie oczka w niezbędne urządzenia, które zapewnią roślinom i rybom równowagę biologiczną, jak w naturalnych zbiornikach.

– Oczko wodne to sztuczny zbiornik, który nie ma funkcji samooczyszczania wody – mówi pan Konrad. – Dlatego niezbędne jest zamontowanie w nim filtrów, pomp i lamp UVC, które zabijają bakterie i zapewniają dopływ powietrza do wody.

Elementem dekoracyjnym wodnego zbiornika w naszym ogrodzie mogą być lampy.

– Na rynku dostępne są różnego rodzaju lampy przeznaczone do montowania na dnie oczka, tuż przy jego obrzeżu oraz lampy pływające – mówi Konrad Wójcik. – Rozmieszczając oświetlenie powinniśmy je dobrze zamaskować, tak aby widzieć nie źródło światła, ale wywołany przez nie efekt.

Sposób wykończenia krawędzi oczka wodnego powinien być dostosowany do charakteru całego ogrodu. Kiedy wszystko jest już zrobione możemy wypełnić zbiornik wodą. Po upływie co najmniej 24 godzin możemy zająć się sadzeniem roślin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz