środa, 18 listopada 2009

Drzewa iglaste

Fragment książki
Dariusza Graszki-Petrykowskiego
“Ptaki w twoim ogrodzie” (wyd. KDC 2008)
powstałej we współpracy z firmą ACER

Gatunki iglaste sadzone są w ogrodach dużo chętniej niż liściaste. Wiąże się to zapewne z faktem, że dużo szybciej przyrastają i są – za wyjątkiem jodły – zdecydowanie mniej wymagające, jeśli chodzi o żyzność i wilgotność gleby. Sosna jest w stanie wyrosnąć nawet na najlichszych piaskach. Nieco więcej wilgoci wymaga świerk, ale i on radzi sobie całkiem znośnie w większości ogrodów. Także modrzew czuje się dobrze na niezbyt żyznych glebach, wymaga jedynie dużego nasłonecznienia. Najtrudniejsze w hodowli są cis i jodła. Ta ostatnia, z uwagi na wybredność co do wymagań siedliskowych, żartobliwie bywa zwana przez leśników „mimozą naszych lasów”.

Wszystkie drzewa iglaste – z wyjątkiem modrzewia – pozostają na zimę zielone, co wydatnie zwiększa ich przydatność jako dziennego lub nocnego schronienia ptaków. Te spośród nich, które zaczynają lęgi wczesną wiosną, zanim zazielenią się gatunki liściaste, wybierają do gniazdowania wyłącznie iglaki. Najodpowiedniejszy pod tym względem wydaje się świerk. Jest równie gęsty jak cis czy jodła, a dodatkowo jego ostre igły utrudniają drapieżnikom dostanie się do gniazda. Świerki ponadto można bez problemu przycinać, tworząc gęsty i zwarty żywopłot. Świerkowy żywopłot stanowi jedno z najbardziej odpowiednich dla ptaków schronień (zdecydowanie lepsze niż często spotykane żywopłoty z obcych w naszym klimacie żywotników), musi jedynie być wystarczająco szeroki i wysoki. Osłoni wówczas nie tylko ptaki, ale też twój ogród przed hałasem, spalinami i wzrokiem ciekawskich sąsiadów.

Przepiękny zwarty żywopłot można także uzyskać z cisa, ale ten niestety rośnie bardzo wolno. Cis jest ponadto gatunkiem dość wrażliwym na warunki otoczenia, czasem zdarza się więc, że niektóre egzemplarze tworzące szpaler usychają, a powstałą dziurę trudno jest uzupełnić roślinami dosadzanymi później – zawsze będą widoczne pewne nierówności. Mimo to cisowy żywopłot, jesienią ukraszony czerwonymi osnówkami owoców, jest wart polecenia każdemu ambitnemu ogrodnikowi.


Dariusz Graszka-Petrykowski


Więcej praktycznych rozwiązań, jak dostosować ogród dla potrzeb ptaków, znajdziesz w kolejnych częściach bloga.

Fotografie oraz fragmenty książki “Ptaki w twoim ogrodzie” wykorzystano za zgodą autora. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kup książkę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz