środa, 19 sierpnia 2009

Krzewy

Fragment książki
Dariusza Graszki-Petrykowskiego
“Ptaki w twoim ogrodzie”
(wyd. KDC 2008)
powstałej we współpracy z firmą ACER

Obecność gęstych krzewów to jeden z podstawowych warunków, by w twoim ogrodzie gnieździło się dużo ptaków. Takie gatunki, jak dzwoniec czy makolągwa, zadomowiwszy się w ogrodach, gniazdują niemal wyłącznie w tujach. Równie chętnie zakładałyby gniazda w swojskich jałowcach, cisach lub świerkach (przystrzyżonych w formę żywopłotu), ale niestety, nie są to rośliny zbyt popularne wśród polskich ogrodników. A szkoda. Pod wględem urody nie ustępują przecież krzewom obcym, nie są tak podatne na choroby, a w gorące dni nie wydzielają tak intensywnie olejków eterycznych. Owe związki lotne wydzielane przez tuje mogą powodować u ptaków podrażnienia układu oddechowego. Dlatego lepiej jest w ogrodzie zrezygnować z gatunków obcego pochodzenia na rzecz bezpieczniejszych rodzimych.

Zimozielone krzewy możemy wprowadzić do ogrodu na dwa sposoby – pojedynczo bądź też w postaci żywopłotu. Ta druga forma daje ptakom dużo więcej możliwości założenia gniazda, ponadto zaś drapieżniki nie mają dostępu do wnętrza ze wszystkich stron, jak w przypadku samotnie rosnącego krzewu. Niestety, nie wszystkie krzewy równie dobrze znoszą przycinanie na żywopłot. Najlepiej nadaje się do tego żywotnik zachodni. Kiepsko natomiast znosi przycinanie jałowiec. Jeśli chcesz mieć jednak wokół działki żywopłot z rodzimego gatunku iglaka, warto zastanowić się nad wykorzystaniem w tym celu świerka.

Kolejnym niezmiernie ważnym elementem przyjaznego ptakom ogrodu są krzewy liściaste z późno dojrzewającymi owocami. Zapewniają one ptakom pokarm w najtrudniejszych dla nich miesiącach, jesienią i zimą. Wiosną i latem bowiem, podczas karmienia młodych, nawet najbardziej zagorzałe ziarnojady przestawiają się na owady (głównie rozmaite gąsienice) i pająki, aby dostarczyć pisklętom niezbędne im w rozwoju białko zwierzęce. Problemy zaczynają się dopiero jesienią, gdy pokarmu zaczyna brakować – trawy przekwitły i rozsiały nasiona, owady gdzieś się pochowały... Dlatego tak ważne jest, by w twoim ogrodzie rosły krzewy, których owoce dojrzewają późną jesienią i długo utrzymują się na gałęziach – takie jak czeremcha, irga, bez albo berberys.

Berberys, nie dość, że kolczasty, to jeszcze rodzi smaczne owoce! Dzięki temu stanowi zarówno świetne miejsce na schronienie przed drapieżnikami czy założenie gniazda, ale także źródło pokarmu – i to podczas najtrudniejszych pod tym względem, zimowych miesięcy. W przyjaznym ptakom ogrodzie berberys jest jedną z najbardziej pożądanych roślin. Ma też niezaprzeczalne walory ozdobne – wczesną wiosną jego czerwono ulistnione krzewy odcinają się od świeżej zieleni, zaś późną jesienią owoce kontrastują z szarzyzną otoczenia. Dobrze rośnie na żyznych i wapiennych glebach gliniastych.

Dariusz Graszka-Petrykowski

Więcej praktycznych rozwiązań, jak dostosować ogród dla potrzeb ptaków, znajdziesz w kolejnych częściach bloga.

Fotografie oraz fragmenty książki “Ptaki w twoim ogrodzie” wykorzystano za zgodą autora. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kup książkę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz