wtorek, 4 sierpnia 2009

Kret w ogrodzie

Dziś kolejny temat związany ze szkodnikami w ogrodzie. Pytamy eksperta Pana Konrada Wójcika (właściciela firmy ACER zakładającej i pielęgnującej ogrody)

Niewielkie stworzonko (długość ciała w granicach 17-20cm, cięzar 120g), można by rzec urocze, jednak wiele osób doprowadza do tzw. szewskiej pasji.
Niestety sąsiedztwo kreta jest dość uciążliwe. Dlaczego z takim upodobaniem niszczą nasze ogrody? Krety lubią wilgotną i próchniczą glebę, dlatego też chętnie wprowadza się pod starannie zadbane trawniki, grządki kwiatowe lub warzywne.


Kopiąc podziemne korytarze, niszczy korzenie roślin, a także wypielęgnowane trawniki, na których powstają kopce.


Żywi się głównie dżdżownicami - tym również pośrednio wpływa negatywnie na stan naszych ogrodów.

Krety są także pożyteczne! Zjadają ślimaki, pędraki, larwy i poczwarki wielu innych gatunków owadów. Polują również na drobne gryzonie.Jak się ich pozbyć?

Nie należy to do najłatwiejszych rzeczy, ale kilka sposobów przedstawiam poniżej:

1. Krety nie lubią mocnych zapachów, drażniących dźwięków i drgań (jednym ze sposobów jest wkopanie pustej butelki z szyjką skierowaną do góry i wystającą kilka centymetrów z ziemi -gwiżdżą w czasie wiatru), skuteczne mogą się okazać wiatraczki, uderzające o siebie puszki, wbite w kretowisko kołki, w które co jakiś czas się uderza. Niektórzy zakładają elektroakustyczny odstraszacz na krety - Anty Mysior -który wysyła sygnały ciągłe o wysokiej częstotliwości. Odstraszacz umieszcza się w krecim korytarzu. Można też stosować go profilaktycznie – zakopując urządzenia co 8 m. Krety żerują przez cały rok, tak więc odstraszacze trzeba stosować również jesienią i zimą.
Polecam umieszczenie w krecich korytarzach silnie pachnących substancji: np. gotowych Kretol 5 G, Kretol 45 EC, Krecik lub kawałków karbidu albo szmat nasączonych ropą, naftą czy terpentyną.
W ogrodzie posadźmy silnie pachnące rośliny jak chociażby bazylię, aksamitki, lawendę czy wilczomlecz.

2. Jeśli powyższe sposoby zawiodą i krety dalej niszczą ogród, do użycia wchodzą bardziej stanowcze sposoby - pułapki. Wyłapujemy krety z ogrodu i przenosimy w miejsca, gdzie nie zrobią szkód. PAMIĘTAJMY, ŻE KRETY W POLSCE SĄ POD OCHRONĄ!!!
Niektórzy przy kopcach stoją z łopatą i jeśli ziema się trochę poruszy wydobywają krety łopatą, ale to sposób dla cierpliwych :)

Z doświadczenia wiem, że trzeba próbować różnych metod, ponieważ na jednego kreta działa jeden sposób, a na innego zupełnie inny.

Dziękuję za informacje Panie Konradzie

ACER projekty, realizacje i pielęgnacje ogrodów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz