czwartek, 27 sierpnia 2009

Drzewa liściaste

Fragment książki
Dariusza Graszki-Petrykowskiego
“Ptaki w twoim ogrodzie” (wyd. KDC 2008)
powstałej we współpracy z firmą ACER


Żeby mieć duże drzewa, trzeba mieć duży ogród. W przypadku działki o zbyt małej powierzchni, skoncentrujmy się na otoczeniu jej gęstym wianuszkiem krzewów, w których ptaki będą mogły gniazdować i chronić się przed drapieżnikami. Jeśli jednak warunki na to pozwalą, pokuśmy się o posadzenie choćby jednego wysokiego drzewa. Nie dość, że zostawimy po sobie pamiątkę dla przyszłych pokoleń, to jeszcze stworzymy wielu ptakom miejsce do życia.

Zdawałoby się, że drzewa posadzone w ogrodzie nigdy nie stworzą takich warunków, by mogły się w nich zagnieździć typowo leśne gatunki ptaków. Ale to nie do końca prawda. Drzewa ściągają takie gatunki, jak kowalik, pełzacze oraz dzięcioły. Obecność wysokich drzew jest warunkiem pojawienia się wilgi, która wije swoje gniazda wysoko w ich koronach. Jeśli drzewo będzie wystarczająco wysokie, to można nawet powiesić na nim skrzynkę lęgową dla pójdźki. Na rozłożystym dębie można z powodzeniem umieścić kilka budek dla szpaków, tworząc ich minikolonię...

Osobną kwestią są drzewa stare, dziuplaste i zamierające. To istny przyrodniczy skarb! Nie wycinaj ich! Dziuplaste drzewa stanowią warunek sine qua non przeżycia takich gatunków, jak dudek czy kraska. Nie wszystkie ptaki są bowiem w stanie przestawić się na gniazdowanie w budkach lęgowych, część z nich znika z polskiego krajobrazu właśnie dlatego, że znikają z niego także stare, dziuplaste drzewa. A jeśli nie podoba ci się widok próchniejącego pnia, od którego odpada kora, zawsze możesz przysłonić go bluszczem lub powojnikiem.

Zapewne chciałbyś w swoim ogrodzie hodować także drzewa i krzewy owocowe. Jakaż to przyjemność kosztować wyrosłe na własnej działce porzeczki, maliny czy wiśnie. Owoce, które smakują ludziom, są lubiane także przez ptaki. Ale bez obaw! Ptaki nie pozbawią twojej rodziny źródła smakowitych witamin. Możecie bez problemu podzielić się plonami. Zresztą, z niektórych krzewów owocowych ptaki korzystają w zupełnie innym celu niż ludzie. Cenią na przykład jeżyny, porzeczki, maliny i agrest nie za tyle za ich owoce, co za splątane kolczaste pędy, zapewniające doskonałe miejsce do lęgu, odpoczynku i noclegu , a ponadto kryjówkę przed drapieżnikiem.

Najmniej przydatne są dla ptaków karłowate drzewa owocowe – zdecydowanie lepiej sprawdzają się odmiany wysokopienne. Występuje tu, oczywiście, pewną sprzeczność interesów – jeśli chcesz mieć jabłka, wolisz, by twoja jabłoń była niska (by nie sięgać zbyt wysoko) i miała rzadkie gałęzie (by trafiało do nich jak najwięcej światła, co zwiększa urodzaj owoców). Ptaki z kolei wolą, by drzewa były jak najwyższe i z jak najgęstszymi koronami, bo to zapewnia bezpieczeństwo ich lęgom. Ale spokojnie, na pewno będziesz w stanie wybrać jakiś kompromis między tymi dwiema skrajnościami! .

Istnieje też druga strona medalu. Takie drzewa, jak antypka, czeremcha pospolita, czeremcha amerykańska, czereśnia, morwa biała oraz krzewy bzu, mogą – w okresie dojrzewania owoców – zwabiać ptaki w ilościach nieraz wręcz niepożądanych. Wszystko zależy od specyfiki danego roku, a konkretnie od ilości ptaków przelotnych i zimujących. Czasem ptaki pozostawiają późnojesienne owoce w spokoju aż do marca lub kwietnia, czasem zaś wydziobują wszystko dokumentnie już na przełomie października i listopada. Taka ptasia plaga zdarza się wówczas, gdy na północy zima jest sroga i u nas pojawia się dużo tamtejszych kwiczołów, jemiołuszek i kosów. Nie pomoże wówczas nawet wieszanie wymyślnych „strachów” na drzewach. Także polecane jako rzekomo cudowny sposób powiewające na wietrze szmaty okazują się zaskakująco nieskuteczne. Ptaki bardzo szybko się do nich przyzwyczajają. Cóż bowiem z tego, że cały czas powiewają, skoro gałęzie kołyszą się również? Jeżeli masz w ogrodzie drzewo, na którego owocach szczególnie ci zależy, jedynym tak naprawdę skutecznym sposobem ochrony jest osłonięcie go całego siatką o oczkach tak drobnych, by ptaki się przez nie nie przecisnęły. Ptakom zaś pozostaw inne drzewka, mniej drogie twemu sercu.


Dariusz Graszka-Petrykowski


Więcej praktycznych rozwiązań, jak dostosować ogród dla potrzeb ptaków, znajdziesz w kolejnych częściach bloga.

Fotografie oraz fragmenty książki “Ptaki w twoim ogrodzie” wykorzystano za zgodą autora. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kup książkę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz