poniedziałek, 27 lipca 2009

Przędziorek
Pytamy eksperta - Konrada Wójcika, właściciela ogrodniczej firmy ACER
Dziś o przędziorku, który nastręcza wielu kłopotów, ponieważ najtrudniej go odstraszyć i zwalczyć. Wynika to z jego dość dobrej odporności na środki chemiczne.

Przędziorki najbardziej aktywne są od czerwca do września. Największe spustoszenie na roślinach sieje: : przędziorek chmielowiec (Tetran y-chus urłicce) oraz przędziorek szklarniowiec (Tetranychus cinnaba-rinus). Są one malutkie, mają 0,5 mm długości.

Potocznie zwany czerwonym pajączkiem, samce żadnego z gatunków przędziorka nie są czerwone. Są one półprzeźroczyste i żółtozielone. Często przędziorki-szkodniki mylone są z małymi czerwonymi pajączkami, których w lecie jest mnóstwo, są to rubinówce. Rubinówce potrafią zrobić szkody, jednak nie są one poważne.

Przędziorki budują wielkie kolonie. Niestety początkowy etap inwazji może być niezauważony, a gdy dostrzeżemy atak szkodników, rozwój koloni jest już daleko posunięty.
Na roślinie pojawiają się delikatne cętki (jest to pierwszy symptom) w wyniku wypijania soków z rośliny. Innym charakterystycznym elementem obecności przędziorka jest pajęczynka. Po dłuższej obecności szkodnika liście się odbarwiają a także brązowieją i ostatecznie opadają

ZWALCZANIE
W przypadku małych inwazji możemy zastosować środki na bazie mydła. Jeśli jednak sytuacja jest poważniejsza musimy sięgnąć po preparaty, w których substancją czynną jest czyrl.
Chcąc mieć pewność co do skuteczności zabiegu, należy powtarzać oprysk przez jakiś czas.


Dziękuję Panie Konradzie za informacje.

ACER – projekty, realizacje i pielęgnacje ogrodów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz