środa, 29 lipca 2009

Pnącza

Fragment książki
Dariusza Graszki-Petrykowskiego
“Ptaki w twoim ogrodzie”
(wyd. KDC 2008)
powstałej we współpracy z firmą ACER


Pnączami możemy zasłonić jakąś niespecjalnie estetyczną ścianę, ogrodzenie, stertę gałęzi lub kompostownik. Pięknie prezentują się na przeróżnych urządzeniach ogrodowych, takich jak rozmaitego rodzaju altany. Pnącza wreszcie można wykorzystać do stworzenia zacienionej alei, czyli tzw. pergoli. Jest to rozwiązanie znane już w średniowieczu. Składa się z dwóch rzędów podpór i ułożonej na nich lekkiej, drewnianej kratownicy lub belek podtrzymujących rośliny pnące. Jakkolwiek byś nie zastosował pnączy – ptaki w twoim ogrodzie będą ci za to wdzięczne. Powierzchnie porośnięte pnączami stanowią bowiem dla nich świetne miejsce do założenia gniazda, odpoczynku, noclegu oraz schronienia przed drapieżnikami. Swoje gniazda w pnączach najchętniej zakładają kosy. Wiele gatunków lubi ponadto owoce niektórych gatunków, np. winobluszczy.

Bujnie rosnące pnącza, takie jak winobluszcz pięciolistkowy czy powojniki, są ponadto roślinami, w których bardzo szybko po posadzeniu ptaki mogą zakładać gniazda. Innym gatunkom, zwłaszcza krzewiastym, osiągnięcie pożądanej przez ptaków wysokości musi zająć kilka lat. Pnącza są w stanie uczynić to w jeden lub dwa sezony. Oczywiście, okres dochodzenia pnączy do pełnej przydatności dla ptaków można znacznie skrócić, kupując i sadząc rośliny starsze i przez to – bardziej rozrośnięte.

W przyjaznym ptakom ogrodzie pnącza (a także płożące się po ziemi krzewinki) można wykorzystać w jeszcze jeden sposób – mianowicie obsadzając nimi przestrzeń wokół krzewów. Osłoni to gniazda założone na ziemi i w przyziemnych partiach krzewów przed drapieżnikami, tworząc tam sprzyjające warunki do ptasich lęgów. W ogóle starajmy się sadzić krzewy i pnącza jak najbliżej siebie. Pamiętajmy, że wszystkie rośliny są dla ptaków znacznie atrakcyjniejsze, jeśli rosną w skupieniu.

Bluszcz pospolity. Bodaj najlepiej znane polskim ogrodnikom pnącze. Rośnie w miejscach zacienionych i lekko wilgotnych. Nie należy go jednak przesadzać z dzikich stanowisk, gdyż jest gatunkiem prawnie chronionym! Dzięki temu, że na zimę nie zrzuca liści, stanowi wyśmienite miejsce do gniazdowania ptaków wcześnie rozpoczynających lęgi, które na rozwój powojnika czy winobluszczu musiałyby jeszcze trochę poczekać. Uwaga: wszystkie części tej rośliny są dla człowieka trujące!

Winorośl pachnąca. Dla ptaków to bardzo dobre miejsce do gniazdowania oraz odpoczynku. Niestety, a może na szczęście, owoce winorośli, tak cenione przez człowieka, nie są zbyt poważane przez ptaki.

Wiciokrzew pomorski. Rodzime, trujące dla człowieka pnącze. Ptaki jednak często zjadają jego owoce, a jeszcze chętniej gniazdują w tworzonych przez niego zaroślach. Wiciokrzew nie ma specjalnych wymagań co do jakości gleby. Potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska, w półcienistym też będzie rosnąć, tylko słabiej zakwitnie. Niezbędna jest mu natomiast podpora, do której należy go podwiązywać.

Winobluszcz pięciolistkowy. Roślina ta potocznie zwana jest „dzikim winem”. Ma bardzo niewielkie wymagania glebowe, dzięki czemu stanowi bardzo uniwersalne pnącze, dużo mniej kapryśne od bluszczu. Winobluszcz ten jest niewrażliwy na zanieczyszczenia i całkowicie mrozoodporny. W ogrodach spotyka się ponadto inne gatunki winobluszczy: trójklapowy oraz zaroślowy. Wszystkie stanowią dla ptaków wyśmienite miejsce do założenia gniazda, noclegów, schronienia i odpoczynku. Ponadto wiele gatunków – zwłaszcza kosy – chętnie zjada ich owoce.

Powojnik pnący. Pięknie kwitnące i szybko rosnące pnącze. Dzięki szybkiemu wzrostowi, ptaki mogą go wykorzystywać jako miejsce gniazdowe już wkrótce po posadzeniu. Ale uwaga! Dla człowieka jest to gatunek trujący! Toksyczne są liście, kwiaty, owoce oraz sok. Także ptaki niechętnie zjadają owoce powojnika, mające postać twardych niełupek z pierzastymi, srebrzystobiałymi wyrostkami. Powojnik jako miejsce do gniazdowania ptaków – tak. Jako pokarm – nie.

Dariusz Graszka-Petrykowski


Więcej praktycznych rozwiązań, jak dostosować ogród dla potrzeb ptaków, znajdziesz w kolejnych częściach bloga.

Fotografie oraz fragmenty książki “Ptaki w twoim ogrodzie” wykorzystano za zgodą autora. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kup książkę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz