niedziela, 26 lipca 2009

Mszyca


Z uwagi na dużą liczbę zapytań o walkę ze szkodnikami, niszczącymi nasze piękne ogrody zaczynam kolejny cykl SZKODNIKI W OGRODZIE, znajdą tu Państwo porady dotyczące radzenia sobie z tym problemem.

Chcę, aby przedstawione informacje były jak najbardziej rzetelne, więc do prowadzenia tego cyklu zaprosiłam eksperta – właściciela firmy ACER – Konrada Wójcika.
Zachęcam do komentowania artykułów, przedstawiania swoich sposobów na zwalczanie niepotrzebnych owadów w ogrodzie.

Pięknogród: Jak rozpoznać, że to właśnie mszyca zaatakowała rośliny w ogrodzie?

Konrad Wójcik: Szczególnie narażone na atak mszyc są młode, delikatne pędy i spodnia część liścia. Jednak potencjalnie każda część rośliny może zostać zaatakowana – liście, kwiaty, łodygi jak również korzenie.

O inwazji mszycy świadczą: sama obecność owadów (najczęściej zielone, ale też czarne, różowoborązowe, czerwone); pozwijane pędy czy klejące liście.

P.: Czy są jeszcze inne zagrożenia ze strony mszyc?

KW.: Tak, odchody mszyc zawierają duże ilości cukru i wody, z tego powodu roślina staje się kleista. W takich warunkach świetnie rozwijają się czarne grzyby. Mszyce przez swoją wydzielinę roznoszę wirusy.

P.: Co powinniśmy zrobić, gdy stwierdzimy obecność mszycy?

KW.: Zalecam oprysk (jeśli mówimy o inwazji). Jeśli ogród jest duży, proponuję wynajęcie profesjonalnej firmy, natomiast przy małych ogrodach i niewielkich inwazjach, można oprysk zrobić samemu.
Naturalnym wrogiem mszycy jest biedronka i skorki. Jest jeszcze kilka owadów, które utrudniają życie żerującym na roślinach owadom. Wskazane, aby biedronki i skorki były w naszym ogrodzie.

P.: Jakie środki Pan zaleca do oprysku?

KW.: Istnieje wiele preparatów owadobójczych, sugeruję dostosowanie środka chemicznego do warunków w jakich rosną rośliny

Preparat powinien zawierać następujące substancje:
- jeśli wybieramy krótkotrwałe substancje czynne – nikotyna, rotenon, malation(nie stosować na paprocie i storczyki) pyietrum.
- jeśli chcemy użyć długotrwałych substancji czynnych – HCH (nie stosować na roślinach jadalnych), piretroidpermetrin, diazinon (nie używać na paprociach) i fentnatrion. Wymienione substancje utrzymują się od 2 do 3 tygodni.

Oczywiste jest, że oprysk musimy zrobić w bezwietrzny, spokojny dzień. Deszcz zmyje truciznę i zabieg będziemy musieli powtórzyć.


Dziękuję Panie Konradzie za cenne informacje.

ACER – projekty, zakładanie i pielęgnacja ogrodu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz