piątek, 24 lipca 2009

Koszt ogrodu cz.2

ETAP 2
Zanim jeszcze w pełni przystąpimy do sadzenia roślin i zakładania trawnika, czeka nas mnóstwo pracy :). Inwestorzy o tym właśnie etapie mówią: Wszystko rozgrzebane, żadnych efektów nie widać i jeszcze długo nie będzie widać. Muszę przyznać im rację, tak to wygląda, ale jest to tylko część robót w ogrodzie. Bardzo ważna!!! W skład 2 etapu wchodzą:
Jeśli jest to rzeczywiście konieczne (każdy inwestor doskonale sam będzie o tym wiedział) – Odwodnienie terenu 4-10%
Oczywiście trudno jest określić ogólny koszt, zależy to indywidualnie od każdej działki. Jednak szacunkowy udział procentowy kosztów, może dać w miarę przybliżony obraz sytuacji. Zdarzają się takie obszary, gdzie należy zrobić meliorację.
Warto odwodnić sobie działkę, jeśli jest ona raz lub kilka razy w roku podtapiana. W końcu inwestycja w piękny ogród nie jest mała i szkoda, aby nasza zieleń była niszczona przez wodę. Należy założyć system odwadniający teren. Składa się on ze specjalnych, perforowanych rur, które układa się pod ziemią. Odpływy kładzie się na drenażu z piasku i żwiru. Kolejnym istotnym elementem systemu odwadniającego są studzienki, do których będzie odprowadzany nadmiar wody w okresach sezonowych podtopień.
Koszt materiałów: kręgi betonowe na studzienkę to wydatek ok. 120zł; rury drenarskie to koszt od 5zł do 10zł za metr2; żwir i piasek to koszt rzędu 50zł-90zł za metr2

Jeśli zapragniemy, aby nasz ogród choć delikatnie przypominał krajobraz górski ;) , możemy na zupełnie płaskiej działce ukształtować teren 3%-12% tak, aby spełniły się nasze pragnienia. „Wystarczy” przywieźć ziemi na pagórki, część ziemi wziąć z przyszłego oczka wodnego. Proste?! W opisie tak, jednak to trochę skomplikowane przedsięwzięcie. Taniej wychodzi, gdy ciężki sprzęt może wjechać na działkę, w innym przypadku zostają taczki (praca ludzi często wychodzi drożej niż maszyny).
Praca koparki to wydatek 90zł-150zł/h ; 10-tonowa wywrotka czarnoziemu kosztuje ok. 500zł-800zł;
Często w prasie możemy znaleźć ogłoszenia, że ktoś odda ziemię (powodem jest rozpoczęta budowa), wtedy znacznie możemy sobie obniżyć koszty :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz