wtorek, 23 czerwca 2009

Ptaki w twoim ogrodzie cz.1

Fragment książki
Dariusza Graszki-Petrykowskiego
"Ptaki w twoim ogrodzie" (wyd. KDC 2008)
powstałej we współpracy z firmą ACER

Dlaczego w jednych ogrodach od ptaków aż się kotłuje, zaś w innych słychać jedynie ćwierkanie pojedynczego wróbla? Twój ogród jest dla ptaków środowiskiem życia. Jednym z wielu, jakie mają do wyboru. Jeżeli nie znajdą w nim niczego do jedzenia, ani też dogodnego miejsca do założenia gniazda, będą go omijać szerokim łukiem. Jeżeli zaś pod tymi względami twój ogród wyróżniał się spośród ogrodów twoich sąsiadów, ptaki przymkną nawet oko na takie niedogodności, jak bliskość zabudowań czy krzątający się wokół ludzie. Kto wie, być może po jakimś czasie tak dalece przyzwyczają się do twojej obecności, że zaczną pobierać ci jeść z ręki...?

Ptakom potrzebne są wiec dwie rzeczy – pokarm i miejsca lęgowe. Tak mało, i tak dużo zarazem. Jak to osiągnąć? Ptaki nie lubią ogrodów sterylnych, wypielęgnowanych do granic możliwości, równo przystrzyżonej trawy i fantazyjnie ukształtowanych tujowych żywopłotów. Potrzebują rodzimych chwastów, których nasiona będą mogły zjeść, potrzebują pokrzyw, w których gęstwinie uwiją gniazda, potrzebują swobodnie rozrastających się kolczastych krzewów, wśród których będą się czuły bezpiecznie. Ptaki nie przepadają też za gatunkami obcego pochodzenia. Sumaki i azalie cieszą wprawdzie nasze oko, ale dla ptaków są bezużyteczne! O wiele lepiej jest posadzić w ogrodzie jarzębinę albo głóg, których owoce chętnie zjedzą kosy, jemiołuszki czy kwiczoły. Nawet tuje, w których niektóre gatunki chętnie wiją gniazda, lepiej jest zastąpić rodzimym jałowcem lub świerkiem. Nie należy też usuwać starych drzew, bo w ich wypróchniałych pniach chętnie wykują dziuple dzięcioły. Zaś dziuple dzięciołów są pożądanym lokum dla wielu innych gatunków – sikor, muchołówek, jerzyków, a nawet sów. Tam, gdzie nie ma starych dziuplastych drzew, należy wywiesić skrzynki lęgowe.

Już na etapie zakładania ogrodu można wprowadzić gatunki odpowiadające ptakom, w przypominających enklawy skupieniach, w których te czuć będą się bezpiecznie. Można też przeprowadzać zabiegi roślinach już znajdujących się już w ogrodzie roślinach, formować okółki, bukiety czy kieszenie lęgowe, z których skorzystają później pierzaści lokatorzy. Nie jest to trudne, nie wymaga zbyt wiele pracy, a radości, gdy ptak zajmie tak przygotowane lokum – co niemiara!


Podsumujmy. Chcesz, by w twoim ogrodzie żyło dużo ptaków? Przepis jest prosty:
(1) Gęste krzewy, świerkowe żywopłoty, pojedyncze tuje, gdzie ptaki będą mogły bezpiecznie gniazdować.
(2) Rozsądnie rozmieszczone skrzynki lęgowe dla dziuplaków, umieszczone poza zasięgiem ludzi, i zabezpieczone przed drapieżnikami.
(3) W ogrodzie dużo traw i rodzimych chwastów, rodzących nasionka wiosną i latem.
(4) Późno dojrzewające owoce, takie jak głóg czy jarzębina, zapewniające ptakom pokarm jesienią i zimą.
(5) Zimowe dokarmianie, zdrowe i różnorodne, ale przede wszystkim – konsekwentne i regularne.
Lecz co najważniejsze
(6) zero kotów! Koty są drapieżnikami i potrafią skutecznie wytrzebić ptaki nawet z najlepiej założonego pod ich kątem ogrodu!

Aby obserwować ptaki, nie trzeba wcale odbywać długich i żmudnych wypraw w dzikie ostępy. Jeśli właściwie urządzisz swój ogród, będziesz miał okazję oglądać je w pobliżu własnego domu. Zimą możesz patrzeć na sikorki tłoczące się w wywieszonym za oknem karmniku, samemu popijając gorące kakao, rozparty w ulubionym fotelu. Wiosną niemałą satysfakcję sprawi ci obserwacja szpaków spierających się o miejsce w wywieszonych przez ciebie skrzynkach lęgowych. Podczas letnich upałów, gdy sam odpoczywać będziesz w leżaku, makolągwy i dzwońce chętnie korzystać będą z kąpieli w zafundowanej przez ciebie sadzawce. Jesienią w twoim ogrodzie zjawią się natomiast całe stada jemiołuszek i kosów – jeśli tylko posadzisz tam późno owocujące drzewa i krzewy. Wystarczy trochę dobrych chęci, aby twój ogród zatętnił ptasim życiem.

Dariusz Graszka-Petrykowski


Więcej praktycznych rozwiązań, jak dostosować ogród dla potrzeb ptaków, znajdziesz w dalszych częściach bloga.

Fotografie oraz fragmenty książki "Ptaki w twoim ogrodzie” wykorzystano za zgodą autora. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kup książkę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz