wtorek, 16 czerwca 2009

Koszt ogrodu cz.1

Zapraszam na cykl artykułów dotyczących ustalenia faktycznejceny przedsięwzięcia zwanego „zieleń wokół domu”. Koszt ogrodu zależy od bardzo wielu czynników: wielkości działki, miejsca w jakim regionie Polski mieszkamy, renomy firmy, czy tego co właściwie chcemy mieć w naszym ogrodzie.

Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach jakie ceny obowiązują w danym regionie. Polski, a także odwołania się do własnych doświadczeń. Myślę, że wtedy artykuł będzie najpełniejszy.

Tak więc zaczynamy…

Ceny roślin, materiałów budowlanych czy elementów małej architektury ogrodowej można ustalić, odwiedzając najbliższe sklepy posiadające interesujący nas asortyment. Problem z ustaleniem kosztów pojawia się, gdy temat dotyczy usług związanych z ogrodami. Nie ma ustalonych standardów tak jak chociażby w branży budowlanej.

W skład kosztów założenia ogrodu wchodzą: projekt, materiały oraz usługa wykonania.

Pierwszym pytaniem pojawiającym się przed założeniem zieleni przydomowej jest: czy sami zrobimy ogród czy wynajmiemy profesjonalną firmę. Jeśli zdecydujemy się zlecić wykonanie ogrodu, poszukajmy renomowanej firmy, która od kilku lat jest na rynku. Wynajęcie takiej firmy jest droższe, ale mamy gwarancję jakości. Ile to już było przypadków, że po jakimś czasie „wychodzą” usterki, a nowo powstałej firmy już nie ma na rynku i nikt nam szkody nie poprawi. Zostaje nam wtedy zamówić jednak renomowaną firmę, ale wynik jest taki, że za tę samą rzecz płacimy podwójnie (raz kiedy firma bez doświadczenia robiła, a później jeszcze raz, gdy przyszła nowa firma i często robiła od nowa). Możemy usterką naprawić też sami, o ile się na tym znamy, bo może się okazać, iż znowu będziemy wzywali profesjonalistów (robiąc sami możemy być narażeni na niepotrzebne koszty zmarnowanych materiałów i własnego czasu)

Wynajęcie firmy z doświadczeniem ma również inną swoją zaletę, po za profesjonalnym i efektownym zagospodarowaniem przestrzeni, otrzymujemy rękojmię na posadzone rośliny, jeśli do roku kilka roślin się nam nie przyjmie, to firma wymieni je na własny koszt. Taką firmę można też wynająć, aby opiekowała się przez kilka lat naszym ogrodem (strzyżenie roślin, koszenie cotygodniowe trawnika, nawożenie, wymiana obumarłych roślin) – jest to koszt od 200zł do 2500zł.


ETAP 1
Projekt zagospodarowania przestrzennego 3%-10%


Cena projektu zależy oczywiście od wielkości inwestycji. Najtańsze projekty (skromnej zieleni przy szeregówkach) kosztują w granicach 500zł. Cena uzależniona jest również od ilości projektów dodatkowych np. projektu nawadniania, elektryczności w ogrodzie czy innych elementów architektury. W koszt projektu wchodzi również inwentaryzacja zieleni czyli opisanie stanu obecnego i naniesienie go na plan (pomiary terenu i naniesienie roślin istniejących, które zostają i tych które powinny być usunięte)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz