czwartek, 4 czerwca 2009

Bezpieczny ogród dla najmłodszych

Jaki powinien być ogród, aby nasi milusińscy mogli wesoło spędzać w nim czas? Jeśli zieleń wokół domu zagospodaruje nam profesjonalna firma, to powiedzmy architektowi krajobrazu, aby podczas pracy nad projektem uwzględnił to, że w ogrodzie będą przebywać małe dzieci. Zaoszczędzimy sobie również trochę czasu i nerwów w przyszłości jeśli ogród będzie bezpieczny dla najmłodszych rodziny członków. Na co należy zwrócić szczególną uwagę:

• Ogrody wodne (oczka wodne, stawy). Woda, w szczególności głęboka może być bardzo niebezpieczna dla dziecka. Na zdjęciu obok zrezygnowano z oczka wodnego. Jest tylko kaskada, woda z kaskady wpływa do niedużego pojemnika przysypanego żwirem. W przyszłości, gdy dzieci podrosną, będzie w tym miejscu można zbudować oczko wodne.
Nie trzeba zupełnie rezygnować z wody w ogrodzie, zagrożeniem są zbiorniki mające więcej niż 40cm głębokości. Taki płytki zbiornik należy zabezpieczyć tylko tak, aby maluch nie wpadł do wody (najlepiej wytrzymałą siatką rozciągniętą nad wodą i dobrze zamocowaną na brzegach zbiornika, taka siatka również ma zastosowanie przy zwierzętach domowych lubiących kąpiele lub łowiące ryby)

Pamiętajmy, aby po zabawie, wylać wodę z basenika. Nie powinno też być wody w pojemniku na deszczówkę, podczas zabaw dziecka w ogrodzie.

• Ogrodzenie. Furtka i brama, aby powinny być zamknięte na zamki, które dziecko nie będzie w stanie otworzyć. Musimy również sprawdzić szczelność samego ogrodzenia. Dziecko będzie próbowało wyjść z naszego ogrodu i trzeba zawczasu przemyśleć temat, aby mu to uniemożliwić.
Ogrodzenie nie powinno być zakończone ostrymi elementami czy drutem kolczastym, aby nasi podopieczni się nie poranili podczas zabawy.

• Rośliny trujące. Powinniśmy je wyeliminować z ogrodu lub zabezpieczyć je tak, aby były trudno dostępne. Najmłodsze dzieci z ogromnym upodobaniem, wkładają wszystko, co napotkają na swojej drodze, do buzi. Rośliny trującego: złotokap, bluszcz, cis, aron, ciemiernik, naparstnica, zimowit jesienny, groszek pnący, konwalie, żonkile, hiacynty, irysy, rododendrony, krokusy, hortensje, jaskier, ostrokrzew, bieluń, rącznik, wawrzynek wilcze łyko, złotokap, a także wynoszony na lato z domu oleander.
Należy też usuwać pojawiające się w ogrodzie grzyby.

• Rośliny uczulające. Dziecko alergiczne, jeśli o to wcześniej nie zadbamy, będzie mogło oglądać ogród z okna swojego pokoju. Powinniśmy w takiej sytuacji nie sadzić roślin uczulających w naszym ogrodzie. Reakcję uczuleniową wywołują pyłki roślin (objawia się to najczęściej kaszlem lub dusznościami), oraz substancje roślinne podczas kontaktu skórą (objawia się to podrażnienie skóry, pokrzywką, egzemą). Rośliny uczulające najczęściej spotykane w ogrodach: goździk, groszek pachnący, pelargonia, wilczomlecz, złocień, pierwiosnek, stokrotka, bez czarny, jaśminowiec, aksamitka, klon palmowy, ligustr, różanecznik, złotokap, lilak, mahonia japońska, oliwnik, glicynia, nagietek lekarski, chryzantema, ruta, brzoza zwisła, topola, morwa, buk zwyczajny, grab zwyczajny, jesion wyniosły, kasztanowiec, klon, orzech, wiąz, lulek czarny, wierzba iwa, pokrzyk-wilcza jagoda, zimowit jesienny, ostrokrzew, pierwiosnki, prymule, zwyczajna, tojad mocny a także sumaki: pnący, jadowity i lakierodajny

• Rośliny kłujące. Dziecko w ferworze zabawy, może się pokaleczyć o rośliny kolczaste. Warto je posadzić w ogrodzie w taki sposób, aby nie były w bezpośrednim zasięgu malucha. Dookoła takich roślin posadźmy inne rośliny. Roślin kłujących nie sadźmy blisko ścieżek, tarasu czy placu zabaw.


• Plac zabaw w ogrodzie. Dzieci powinny mieć miejsce w ogrodzie przeznaczone do zabawy, w przeciwnym wypadku będą realizować swoje najśmielsze pomysły w całym ogrodzie, a może to bardzo nadwyrężyć kondycję naszej przydomowej zieleni.
Ogrodowy plac zabaw powinien być dobrze widoczny z miejsc gdzie przebywa najczęściej ktoś dorosły:

- sprzęt do zabaw powinien stać na trawie lub piasku, aby zamortyzować ewentualne upadki.
- należy często sprawdzać sprzęt do zabaw : czy nie wystają drzazgi, czy liny nie są przetarte, czy połączenia łańcuchowe dobrze trzymają.
- wyposażenie placu zabaw musi być dostosowane rozmiarami oraz wytrzymałością do wzrostu i wagi dziecka,
- powinno być wykonane z materiałów trwałych i dobrej jakości,
- POLECAM gotowe sprzęty. Jednak lepiej kupić taki plac zabaw od wyspecjalizowanych firm z atestem Instytutu Sportu. Tańsze rozwiązania bez gwarancji jakości, mogą się okazać po prostu niebezpieczne
- wskazane, aby piaskownica miała pokrywę (są gotowe piaskownice w sklepach), może też być kawałek brezentu, którym przysłonimy miejsce zabaw na noc lub na czas wyjazdów.


• Niebezpieczne przedmioty. Nie powinno zostawiać się w zasięgu ręki dziecka: narzędzi ogrodniczych, różnego rodzaju chemikaliów służących w ogrodzie (nie wolno przelewać takich substancji do pojemników po sokach czy napojach !!!), rozkładanych mebli ogrodowych, którymi nasz brzdąc może sobie przyciąć paluszki.

• Grillowanie. Podczas grillowania dobrze, aby dziecko było z dala (najlepiej w innej części ogrodu). Rozżarzone węgle są niebezpieczne dla malucha.

• Odchody zwierzęce. Jak najczęściej należy sprzątać ogród, zwracając szczególną uwagę na odchody psów, kotów i innych zwierząt domowych. Milusiński może ich po prostu dotykać, bawić się nimi, a nawet zjeść!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz