środa, 20 maja 2009

Ogród w maju cz.3Balkon i taras

Po 15 maja możemy już ozdabiać roslinami balkony i tarasy. Wystawiamy: niecierpki, szałwie, pelargonie, begonie bulwiaste, petunie.


Siejemy też nasiona roślin pnących, np. fasoli wielkokwiatowej, powoju trójbarwnego oraz wysadzamy z bryłą ziemi przygotowaną wcześniej rozsadę kobei.

Gdy już nie występuje groźba przymrozków, wystawiamy także rośliny doniczkowe: oleandry, fikusy, lantany, granaty, laury, agawy, fuksje, mirty, datury i inne. Tolerują miejsca pólcieniste i osłonięte od wiatru. Fuksje i datury możemy posadzić na sezon w rabacie ogrodowej :).
Rośliny jednoroczne

W polowie miesiąca możemy już wysiewać nasturcje, aksamitki, wilce, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty. Na początku maja sadzimy w ogrodzie kocanek oraz rozsadę lwiej paszczy - znoszą one delikatne przymrozki. W drugiej połowie maja możemy wysadzać pelargonie, petunie, surfinie, żeniszki, begonie, lobelie, szalwie, fuksje, niecierpki, begonie i inne.
Byliny

Jeszcze można dzielić, rozmnażać i przesadzać byliny: nawlocie, liliowce, rudbekie jak również na wysianie orlików, rogownicy, łubinów oraz żagwinu. Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy torfem, a następnie nawozimy. W drugiej polowie maja byliny podlewamy regularnie, szczególnie w okresach suchych.


Rośliny cebulowe

Polowa miesiąca to koniec wegetacji przebiniegów, ranników, krokusów, cebulic, puszkinii. Jeśli rosną zagęsto, to najlepszy okres, aby je poprzesadzac. Bulwy i cebulki można też przechować w chłodnym miejscu, a w sierpniu posadzic znów w naszym ogrodzie. Należy również usunąć owocostany (tzn. ulamać glówki) przekwitlych narcyzów, hiacyntów i tulipanów

Artykul powstal przy wspólpracy z firmą A C E R projekty, zakładanie i pielęgnacja ogrodów www.acerogrody.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz