piątek, 15 maja 2009

Ogród w maju cz.2


Drzewa i krzewy

Z powodzeniem można już sadzić w naszych ogrodach krzewy i drzewa liściaste jek i iglaste (jesli kupujemy rosliny w doniczkach to wlasciwie możemy je sadzic przez caly rok). Po posadzeniu krzewu, dookola rosliny robimy lekkie zaglebienie, aby woda nie uciekala na boki. Obficie podlewamy. Przez 1-2 msc. co drugi dzień podlewamy (ok 1 litr na nowoposadzoną roslinę). Przedlużamy tego typu podlewanie na okres suszy. W nastepnym roku system korzeniowy jest juz na tyle mocny, że podlewamy z taką intensywnoscią podczas suszy.

Zalecam rozlożenie tzw. Ściółki, szczególnie wokól świeżo posadzonych oraz słabo i płytko korzeniące się rolin (róże, różaneczniki, lilaki, magnolie, wrzosy, wrzośce itp.) Wskazane, aby ściółka posiadala grubość minimum 5 cm. Najlepiej polozyc ja na obficie podlana ziemie.
Jako ściółki możemy użyć: zmieloną korę, trociny a nawet skoszona trawę czy sieczkę.

Możemy też przed rozlożeniem kory, polożyć specjalną mate ogrodniczą chroniącą przed chwastami. Na matę oczywicie kladziemy kore :)


Trawniki

Gdy trawa będzie miala juz w granicach 8 cm, powinnismy wtedy wykonać pierwsze koszenie. Kolejne koszenia robimy z częstotliwoscią co 7-10 dni. Jesli chcemy posiadać trawnik gęsty i krótki można kosić 2 razy w tygodniu (jednak pamietajmy że jak już tak zdecydujemy się robić to trzeba być konsekwentnym!!! Koszenie w nieregularnych odstępach czasu odbije sie na braku urody naszego trawnika). Wysokość trawnika powinna się ksztaltowac w granicach 4-5 cm. Po koszeniu w sloneczne i cieple dni podlejmy intensywnie trawnik.
Nie wskazane jest koszenie trawnika mokrego, natomiast w upalne dni najlepiej wieczorem.

Nawożenie - najlepiej to zrobić po pierwszym koszeniu, nawozimy specjalną mieszanką do trawników lub saletrą amonową w proporcjach 1-2 kg/100 m2. Nawozimy raz w miesiącu lub przynajmniej 3-4 razy w sezonie. Dostępne są także mieszanki nawozowe o spowolnionym działaniu, które stosujemy tylko raz na cały sezon.

W maju, po pierwszym koszeniu należy wyczesać suche resztki z trawy i plytko naciąc powierzchnię darni (tzw. proces wertykulacji). Kolejny zabieg to napowietrzenie trawnika. Jesli trawnik jest duży zalecam wynajęcie profesjonalnej firmy ogrodniczej lub wypożyczamy maszynę zwaną areator. Jesli ktos posiada wal do trawy można do niero dokupic specjalne kolce. Mniejsze trawniki nakłuwamy widłami lub można kupić specjalne nakladki na buty z kolcami. Nakłucia powinny być na ok 10-15cm. Koniecznie trzeba dokonać areacji trawnika narażonego na intensywne deptanie.

Tworzenie tekstu przy wspólpracy z firmą ACER

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz